Buckscoop > Deals > Mums & Kids > Violins for $59.95 delivered at Deals Direct. Save 80% allegedly

Violins for $59.95 delivered at Deals Direct. Save 80% allegedly

Posted By: voteoften, posted 2008/06/07 11:26
DD have all 4 sizes of violins for $59.95 delievered. Usually over $300 according to them. The full size one has a lower RRP and has a pretty good review.

GO to:
http://www.childrensmusicworkshop.com/instruments/violin/violinsizingguide.html

for info on how to buy the correct size violin for your child.
Expiry date:2008/06/10
34°-+
$59.95Get deal
  • admin2008/06/08 09:13:25
    Its probably a good way to get around the issue of finding out whether junior really is going to join the school orchestra and play violing without spending megabucks - that'll come later if they do.
  • voteoften2008/06/08 10:34:13
    In 18 months, my kid will be required to learn the violin at school. They have optional lessons for her age now and have a lunchtime music group once a week. I figured we'd give it a go. This violin costs what just two lessons cost, but I have been told to buy a cheapie because they drop them and otherwise abuse them. Plus I imagine she will outgrow it in less than three years.
  • admin2008/06/08 17:29:22
    :) - I figured that there was a reason you posted the deal.
  • lilpretzel2008/06/08 18:02:43
    Great deal voteoften, I know it costed us over $300 when our daughter joined the school band.

    :D
  • voteoften2008/06/08 20:09:01
    Well hers is probably higher quality..... The big expense is going to be the lessons!
  • lisss2008/06/09 00:06:26
    I hate to think how much my parents must have spent on my music lessons, as I refused to practice and was very crafty in convincing my parents that I HAD in fact practiced when this was lie!
  • jockreby20032008/06/10 10:34:32
    Just be warned, speaking as an ex-violin teacher: the vast majority of cheap Chinese violins are not worth the money you will pay for them.

    If you're paying for private lessons, then the cost of the instrument is nothing in comparison to the price of the lessons themselves. The teacher will spend half of each lesson trying to repair the cheap instrument and keep it in tune - which is time you're paying for... = false economy.

    Also your child will be so demoralised by trying to make anything sound reasonable on these instruments that they will want to give up in no time.

    Get a 2nd hand better quality instrument (e.g. Suzuki) and if you look after it you will be able to sell it for what you paid for it.
  • admin2008/06/10 17:13:21
    Thanks for the info and welcome to buckscoop jockreby.

You don't need an account to leave a comment. Just enter your email address. We'll keep it private. :)




Signup/Login

Close

Subscribe

Close

Comment Preview